Pilotové zakládání

Zakládání staveb na vrtaných pilotách – pilotové zakládání - je dnes stále častěji používaným způsobem hlubinného zakládání staveb pro svou materiálovou, časovou a tím i cenovou úsporu. Pilotové zakládání je vhodné jak pro občanské stavby, kde jsou vrtané piloty prováděny pod tenké základové desky, či základové pasy objektů, tak i pro průmyslové budovy, kde konstrukční úprava hlavy piloty dovoluje přímou návaznost na prefabrikované, či monolitické sloupy. Dále pak je pilotové zakládání vhodné pro vysoce namáhané konstrukce.

Výroba vrtaných pilot patří mezi speciální stavební práce, které vyžadují speciální strojní vybavení. Vlastní technologický postup spočívá ve vyvrtání vrtu příslušné délky a profilu, uložení armatury a betonáži, popřípadě odpažení a konečné úpravy hlavy piloty.

Vrtané piloty jsou prvky tvořené nosným dříkem, jež přenáší zatížení z horní stavby do únosných vrstev základových půd. V České republice jsou technologií vrtaných pilot v průměrech prováděny piloty o průměrech zpravidla  620 mm, 750 mm, 900 mm, 1 000 mm a 1 200 mm, (výjimečně pak 1 500 mm). 

Příspěvek byl publikován v rubrice O knize a jeho autorem je amis. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.